Haber

İhtiyaç sahibi hanelere kömür yardımı yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

İhtiyaç sahibi hanelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenecek ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı yapılacak.

Buna göre, il ve ilçeler bazında hane başına tahsis edilecek kömür miktarı, bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllardaki dağıtım tedbirleri, termal maliyetler dikkate alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek. kömür ve afet, acil durum ve benzeri maddeler.

Yardımdan yararlanacak haneler, her il ve ilçede meclisi bulunan vakıflar tarafından ihtiyaç kriterlerine göre belirlenecek. Vakıfların belirlediği hane sayısı Bakanlıkça kesinleştirilecek.

Teslim edilen kömür, muhatap hanenin ısınma ihtiyacını karşılamak dışında herhangi bir tasarrufa tabi tutulmayacaktır.

Bakanlıkça belirlenen il ve ilçeler bazında hane başına düşen kömür miktarını geçmemek kaydıyla, karar kararları çerçevesinde hanelerin ihtiyacına göre kömür dağıtımları yapılacak.

Vakıflara ve vakıfların belirleyeceği hanelere kömür sevkiyatları, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’nün görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenecek kriterlere göre düzenlenen sevkiyat programı kapsamında gerçekleştirilecek. Sevkiyat programı belirlenen plana göre yapılacaktır.

İhtiyaç sahibi hanelerin ısınma amaçlı kömürü öncelikle TKİ’den temin edilecektir. İkmalin TKİ tarafından sağlanması halinde kömürler, teslim noktalarının konumuna göre belirlenecek nakliye araçları ile ilgili kurumların sorumluluğunda, vakıfların bildirdiği teslim yerlerine taşınır.

Kömürün TKİ dışında tedarikçilerden temin edilmesi halinde, kömürler Bakanlıkça yapılacak düzenlemelere göre temin edilecek ve ilgili kurum, kuruluş ve özel hukuk tüzel kişilerinin sorumluluğunda taşınacak ve boşaltılacaktır.

İl ve ilçelerdeki ihtiyaç sahibi hanelere kömür dağıtımı, ilgili valiliklere göre vakıflar tarafından yapılacak. Kömürler vakıflar tarafından dağıtılırken, valilikler nezaretinde kolluk kuvvetleri tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınacak.

habercanakci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu