Sağlık

Çocuklarda görülen mevsimsel virüslere dikkat!

SİVAS (İGFA) – Salgın mevsiminde olduğumuzu ifade eden Uzm. Sevilen köylü, Sivas Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği olarak hem çocuk acil servisinde hem de polikliniğimizde emsal şikayetleri olan farklı yaş gruplarından çocukları takip ve tedavilerine devam ettiklerini söyledi.

Çocuklarımızı enfekte eden faktörler yaş grubuna göre klinik olarak değişmekle birlikte influenza, Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV), A kümesi beta hemolitik streptokok ve etkisi azalan ancak halen devam eden Covid-19. Bu virüsler aslında her yaş grubuna bulaşabiliyor ama çocukluk döneminin sonbahar-kış aylarında en sık görülen bulaşıcı ajanların ortasında olduğunu belirten Köylü, “Genellikle her yıl Ekim-Mart ayları arasında karşılaşıyoruz. Son 2-3 yılda Covid-19 pandemisi nedeniyle azaldı ama beklediğimiz gibi bu yıl maske kullanımının azalması, izolasyon önlemlerinin kaldırılması ve salgın hastalık bulaşan çocukların sayısı arttı. okulların açılması.

Virüslerin bulaşma yollarını sıralayan Dr. • Özellikle riskli kümeler (prematüre doğumlar, astım gibi kronik solunum yolu hastalığı olanlar, kronik kalp hastalığı olanlar, okula giden kardeşler) Öksürük, hırıltı, solunum sıkıntısı, hızlı nefes alma, dudak çevresinde morarma, -Ateşi düşürücü, özellikle kalabalık ortamlarda yaşayan çocuklar, sigara içilen ortamlarda yaşayan çocuklar vb. için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Evde alınacak tedbirlerden bahseden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevilen köylü, “Evde alınacak tedbirlerden birkaçı elleri en az 20 saniye sabunla yıkamak, kirli cam ve havluları başkalarıyla paylaşmamak. , bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve sağlıklı beslenmek. Ayrıca kalabalık yerlerde maske takmak ve anaokuluna ya da okula giden çocukları bulaşmadan izole etmek semptomlar başladığında onları korumak için kolay ve etkili yöntemlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu