Ekonomi

PBF Enerji, güçlü yakıt talebinin desteğiyle üçüncü çeyrekte kar beklentilerini aştı

Refiner PBF Energy (NYSE:PBF), güçlü yakıt talebi ve sınırlı arz sayesinde Perşembe günü Wall Street’in üçüncü çeyrek kar tahminlerini aştı. Rafine ürünlere olan talep, aralarında Suudi Arabistan ve Rusya’nın da bulunduğu OPEC+ petrol üreticilerinin gönüllü üretim kesintileri nedeniyle çeyrek boyunca yüksek kaldı.

ABD ham petrol stoklarının düşük seviyeleri ve artan ihracat da sınırlı yakıt arzında rol oynadı. Belirli kalemler hariç, New Jersey merkezli şirket, LSEG verilerine göre, 30 Eylül’de sona eren üç ayda hisse başına 6,61 dolar kazanarak, LSEG verilerine göre hisse başına ortalama 4,84 dolarlık analist tahminini aştı.

PBF Energy ayrıca üç aylık temettüsünü %25 artırarak 25 sente çıkaracağını duyurdu. Bu olumlu gelişmelere rağmen şirketin özel kalemler hariç brüt rafinaj marjı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından marjların rekor seviyelere ulaştığı önceki yıl 2,26 milyar dolardan bu çeyrekte 1,92 milyar dolara geriledi.

Şirketin rakibi Valero Energy (NYSE:VLO) da üç aylık rafinaj marjlarında %8,2’lik bir düşüş bildirmesine rağmen geçen hafta kar beklentilerini aştı.

PBF Energy, toplam ham petrol ve hammadde üretiminin üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %4,6 azalarak 86,4 milyon varile düştüğünü açıkladı. Şirket, dördüncü çeyrek üretiminin günde 870.000 varil (bpd) ila 930.000 varil arasında değişmesini bekliyor.

CEO Matt Lucey, “Dördüncü çeyreğe girerken rafine ürün piyasalarında volatilitenin arttığını gördük ve bu volatilitenin devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Ayrıca PBF Energy, St. Petersburg’da Avrupalı ​​enerji şirketi Eni ile ortak girişim olan bir ortak girişime sahiptir. Bernard Renewables, projesinin faaliyete geçtiği ilk çeyrekte kâr elde ettiğini bildirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

kuyucakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu